Пластик, що саморозкладається

Пакувальний пластик надзвичайно зручний, міцний, практичний і відносно недорогий. Тому він витісняє в деяких нішах інші матеріали, замінюючи метал, картон, кераміку або скло. Але зі збільшенням виробництва пластикової тари та упаковки виникають проблеми утилізації та вторинної переробки. А з цим в Україні складно. Тільки трохи більше 50 тис. тонн щорічно переробляється, решта осідає на звалищах.

ЕКОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ ПРОБЛЕМИ

Згідно зі статистикою, у світі накопичується близько 6,5 млн. тонн сміття, з яких понад 85% становить пластик. Ті ж пакети з супермаркетів будуть розкладатися наступні 100 років, негативно впливаючи на біосферу і додаючи забруднень. Не випадково в десятках країн обмежено або заборонено використання стандартної пластикової упаковки:

  • у Китаї заборонені пакети товщі за 0,025 мм;
  • в Латвії запроваджено податок на ПЕТ пакети, а в Фінляндії їх централізовано збирають для переробки;
  • в Сінгапурі і на Тайвані пакети заборонені з 2003;
  • в супермаркетах Австралії ПЕТ пакети не використовують з 2008;
  • в Італії допускаються тільки біопакети або багаторазові сумки.

Навіть в «благополучній» Європі збирається на переробку не більше 30% пластикової упаковки з 25 млн. тонн відходів. Економіка Євросоюзу втрачає понад 100 млрд. євро безповоротно та щороку. Тому прийнято рішення відмовитися від «класичного» пластику до 2030 року повністю. На зміну прийде глобальна переробка і здатні біологічно руйнуватися матеріали.

ЩО ТАКЕ ПЛІВКА, ЯКА САМА РОЗКЛАДАЄТЬСЯ

Ще в 2004 у Великобританії випустили перші пакети, виготовлені з матеріалу, який через 4 роки перетворюється на воду та вуглекислий газ. Сьогодні 60% британців впевнені, що продукти потрібно упаковувати або в папір, або в упаковку, яка біологічно руйнуватиметься.

На сьогодні серед пакувальних ПЕТ матеріалів лідирують поліпропілен і поліетилен. Це вуглеводневі матеріали, в яких окиснення і повне руйнування структури відбувається надзвичайно повільно. Але процес може бути прискорений на порядок, якщо використовувати спеціальні добавки. При цьому не потрібно серйозних капітальних вкладень та кардинальної зміни технології виробництва.

Уже розроблено спеціальні каталізатори, зміст яких всього в 1-3% прискорює руйнування молекулярного ланцюжка. В результаті вуглець саморуйнівного пластика активно взаємодіє з киснем, а до процесу долучаються мікроорганізми, які переробляють отриманий вуглекислий газ. І пакувальний пластик повністю розкладається за 2-4 роки на безпечні складові.

УКРАЇНСЬКА СПЕЦИФІКА І РЕАЛЬНО НАМ ВІДМОВИТИСЯ ВІД ПЕТ

Бажання заборонити масове використання полімерів вилилося у законопроект №6020, який відправлено на доопрацювання в травні 2018. Екологічна шкода ПЕТ безсумнівна, але негайне впровадження альтернативних матеріалів ускладнено багатьма причинами:

  • немає заміни для масового випуску упаковки і пакетів, здатної замінити ПЕТ;
  • не прописані чіткі критерії контролю та відповідальності;
  • виробники не готові на додаткові витрати.

Ситуація складна, адже понад 40% українських побутових відходів - це пластик (пакети, пляшки, упаковка). Вторинна переробка не допоможе, та й налагоджена вона в країні тільки місцями. Фахівці вихід бачать у нарощуванні оберту пластика, який сам розкладається, але для цього, крім перелому суспільної свідомості, потрібні державні заходи.

Зарубіжний досвід підказує, як це зробити найбільш безболісно. По-перше, прийняти обмежувальну політику використання і поширення пакувального пластика із зазначенням дати повної заборони. По-друге, вести просвітницьку роботу з громадянами. По-третє, продумати контроль і ввести штрафи. По-четверте, адаптувати національне законодавство до європейського, де обіг ПЕТ регулюється кількома директивами.

Одночасно потрібно стимулювати виробників вкладатися у поставки та розвиток власного виробництва біорозкладаючихся полімерів. Це можуть бути, наприклад, податкові пільги. В ЄС також практикується введення плати за використання пакетів з ПЕТ, що знижує у населення їх популярність. Високі мита на ввезення ПЕТ, зростаючі податки для внутрішніх виробників змусять їх перепрофілюватися і перейти на пакети, які самостійно розкладаються. Поки країна тільки на початку шляху, але передумови до змін вже є.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *